“Priroda Srbije”
od April 21, 2017 12:52 am 4,866 views0
Shodno svojoj osnovnoj delatnosti, a u cilju promocije prirode, prirodnih dobara i zaštite prirode Srbije, Zavod za zaštitu prirode Srbije je u januaru 2014. godine pokrenuo stalni foto-konkurs na temu: PRIRODA SRBIJE. Osnovna želja je da lepote Srbije približe svima, a tom lepotom da utiču i na svest svih onih koji se nemarno ponašaju prema prirodi koja je nesumnjivo Nacionalno blago Srbije. Takođe želja im je da animiraju sve fotografe, ljubitelje prirode da šalju svoje fotografije kako bi svi krajevi zemlje bili podjednako zastupljeni u promociji.Cilj ovog konkursa i izložbe je promocija i zaštita prirode kao i buđenje svesti o vrednostima koja se moraju čuvati za potomstvo.
Dugi niz godina fotografisanje prirode bilo je skrajnuta tema opšte fotografske scene. Drugim rečima motivi i teme vezani za prirodu nisu (s retko viđanim izuzecima) imali “prođu” na raznim izložbama i festivalima. Dodatni problemi koji su smanjivali broj snimaka i kvalitet produkcije bili su neophodnost uske specijalizacije prema oblastima i nabavka posebne fotografske opreme koja je bila ekstremno skupa. Na primer kupovina makro objektiva bila je ozbiljan trošak dok je nabavka ozbiljnog teleobjektiva bila prava investicija. Doduše i danas najbolji objektivi imaju najvišu cenu ali na sreću pojavio se veliki broj alternativnih metoda. Još par razloga omasovljanja jeste faktički besplatan način digitalnog fotografisanja (kada kupite opremu nema naknadnih troškova) i prvenstveno pojava jeftinih kompaktnih fotoaparata čija su mogućnosti i konstrukcija (kombinacija malog objektiva i malog senzora daje ogromnu dubinsku oštrinu) takvi da skoro idealno odgovaraju potrebama makro fotografa. Fotografi divljači i ptica dobili su savršeno “oružje” u obliku “prosumer” fotoaparata sa teleobjektivima žižnih daljina od preko 1000 mm, stabilizatorima slike i nezamislivo visokim ISO vrednostima. Nakon pojave digitalnih fotoaparata, godinu za godinom, rastao je broj fotografa prirode ali fotografije smo imali priliku da vidimo samo sporadično jer na par konkursa sa ovom temom tokom godine sasvim sigurno nije moglo da bude prikazano sve šta se na ovoj sceni dešava.
I tada se pojavila ideja, iza koje stoji Zavod za zaštitu prirode, o pokretanju konkursa koji bi trajao godinu dana. Iz meseca u mesec stizao je zaista impozantan broj fotografija koji je pokazao koliko je zaista veliki broj onih koji snimaju prirodu a nakon odabira najboljih radova bio bi prikazan jedinstven presek dostignuća brojnih autora.
Ujedno svaka od hiljada pristiglih fotografija nosi pored estetskih i informacije neprocenjive vrednosti o raznolikosti živog sveta (biodiverzitet) prirode naših krajeva kao i priče o ponašanju i životu kako biljaka tako i životinja. Jedan deo fotografija uslovno rečeno spada u kategoriju pejzaža, ali ako ih sagledamo sa druge, odnosno ekološke strane shvatićemo da su i one jedinstveni dokumenti postojanja različitih ekosistema i prikaz uzajamnih odnosa žive i nežive prirode koje jedino fotografija i film mogu da sačuvaju od zaborava. Ne treba zaboraviti ni to da su na pojedinim fotografijama prikazane i izuzetno retke, ponekad i ugrožene biljne i životinjske vrste što daje posebnu vrednost celom projektu posebno u relaciji sa organizatorom manifestacije.
I zato vas molimo da, nakon što ste obišli jedan krug i pogledali izložene fotografije, krenete u još jedan tokom kog ćete se umesto uloge posmatrača staviti u ulogu istraživača prirode i pročitati sve vidljive ali i otkriti one skrivene poruke koju svaka od ovih fotografija nosi. Nakon sabiranja utisaka shvatićemo da je to što imamo neprocenjivo vredno ali istovremeno i vrlo krhko tako da očuvanje prirode vodi očuvanju biodiverziteta ali i nas.
Milan Živković
Glavni i odgovorni urednik časopisa za kulturu fotografije – Refoto
Ovde možete pogledati/preuzeti katalog izložbe